Det går att tillverka tofu av svenska åkerbönor. Det visar tester vid Sveriges lantbruksuniversitet, SLU. Produkten är under utveckling men får positiv respons i en konsumentstudie.

Tofu görs vanligtvis av sojabönor, men forskare vid SLU undersöker om produkten i stället skulle kunna tillverkas av svenska åkerbönor. Det är en proteinrik baljväxt som går bra att odla i nordiskt klimat.

En utmaning i tofutillverkningen med åkerbönor är att få till en smak och konsistens som motsvarar konsumenternas förväntningar. Det menar professor Maud Langton, som leder forskningen vid SLU.

– Vi har visat att det går att tillverka tofuliknande produkter av åkerbönor, men konsistensen kan bli fastare och mindre elastisk än hos traditionell tofu. Smaken kan också vara lite bönig, säger hon i ett pressmeddelande från lärosätet.

Den nya åkerbönstofun har testats i en studie med 102 deltagare och fick ett positivt mottagande, särskilt när deltagarna fick veta att råvaran var svenskodlad.

Tofun ska nu utvecklas vidare med målen bättre smak och konsistens och effektivisering av tillverkningen.

Maud Langton ser stor potential i svenska baljväxter och tror att det kan användas mer inom livsmedelsproduktionen.

– Det vore fantastiskt att en dag se tofu tillverkad av svenska åkerbönor i våra livsmedelsbutiker, säger hon i pressmeddelandet.


Charlie Olofssontext

Vad tycker du? Kommentera!

Extrakts kommentarsfält är modererat. Vi förbehåller oss rätten att radera eller beskära poster som till exempel innehåller reklam, personangrepp, rasistiskt eller sexistisk innehåll, alternativt länkar till sidor där sådant innehåll förekommer.