Skog
Granbarkborren gör skogen varmare

Ny forskning visar att granbarkborrar inte bara dödar träd – de förändrar också skogens mikroklimat. Temperaturökningar i angripna skogar kan påverka både biologisk mångfald och framtida skogsbruk.
Prenumerera på Extrakts nyhetsbrev!
Läs mer
Håll dig uppdaterad! Få kunskapen, idéerna och de nya lösningarna för ett hållbart samhälle.
Personuppgifter lagras endast för utskick av Extrakts nyhetsbrev och information kopplat till Extrakts verksamhet. Du kan när som helst säga upp nyhetsbrevet, vilket innebär att du inte längre kommer att få några utskick från oss
En studie från Stockholms universitet visar att skog som har angripits av granbarkborre kan bli över två grader varmare under sommardagar. Forskningen visar hur de döda granarna påverkar ljusinsläppet och förmodligen även avdunstningen, vilket kan höja temperaturen.
Angreppen från granbarksborre är ett växande problem som kopplas till klimatförändringarna.
– Vi har länge vetat att varma, torra somrar ökar utbrotten av granbarkborre, men i den här studien visar vi också att granbarkborrarna själva påverkar det lokala klimatet i skogen, säger Caroline Greiser, landskapsekolog och huvudförfattare till studien i ett pressmeddelande från universitetet.
I studien såg forskarna att uppvärmningen av de drabbade skogarna motverkas ifall granarna har sällskap av lövträd som björk och asp.
– Vår studie visar varför vi behöver diversifiera våra skogar. Blandade bestånd med fler lövträd är inte bara mindre sårbara för angrepp av granbarkborre, utan hjälper också till att hålla skogen svalare efter angreppet, säger Caroline Greiser i pressmeddelandet.
Något annat som forskarna såg i studien är att de döda träden, i likhet med levande granar, bidrar till att hålla kvar värme i skogen under nattetid, vilket skyddar unga träd från frost. Det tyder på att det kan finnas skäl att låta döda träd stå kvar.
– Vi hoppas att forskningen kan ge en vägledning till hur beslut tas när det gäller hanteringen av angripna skogar i naturskyddsområden och hur skogsavverkning kan gå till, något som är viktigt i en tid av mer frekventa extremväder och skadedjursutbrott, säger Caroline Greiser i pressmeddelandet.