Biologisk mångfald
Center med fokus på försöksdjur invigt

I går invigdes ett nytt center som ska arbeta för att förändra användningen av levande djur vid djurförsök. Centret ska verka för färre djur i försök och att kvaliteten på djurförsök ökar genom god välfärd för djuren.
Riksdagen beslutade 2016 att tilldela Jordbruksverket 15 miljoner kronor per år till och med 2020 för att inrätta och driva ett kompetenscentrum. Det nya centret som invigdes i går ska samordna och främja tillämpningen av 3R, som står för att:- ersätta djurförsök med forskningsmetoder utan djur (replace)
- minska antalet djur som används i försök (reduce)
- förfina försök så att djuren utsätts för mindre lidande (refine)
Nyhetsbrev
Få kunskapen, idéerna och de nya lösningarna för ett hållbart samhälle.
Personuppgifter lagras endast för utskick av Extrakts nyhetsbrev och information kopplat till Extrakts verksamhet. Du kan när som helst säga upp nyhetsbrevet, vilket innebär att du inte längre kommer att få några utskick från oss.