Skogar med höga biologiska värden avverkas i högre takt än någonsin tidigare, konstaterar Skogsstyrelsen i en ny rapport. Med den avverkningstakten kan de sista oskyddade naturskogarna – och många arter som lever där – vara borta om 25 år.

– Eftersom det tar så lång tid innan livsmiljöer och strukturer utvecklas, innebär det i praktiken att förlusten blir irreversibel. Det görs många viktiga insatser av skogsbruket vad gäller miljöhänsyn, men vår rapport visar att det inte kan kompensera för de negativa effekterna av ett ensidigt trakthyggesbruk, säger Magnus Viklund, chef för Policyenheten på Skogsstyrelsen, i ett pressmeddelande.

Läget är allvarligt för Sveriges oskyddade naturskogar och så kallade kontinuitetsskogar, skogar som inte tidigare kalavverkats, slår Skogsstyrelsen fast i rapporten Biologisk mångfald i skogen. De främsta orsakerna är storskaligt trakthyggesbruk med liten miljöhänsyn, utdikning och en minskad brandfrekvens. I dag är arealen oskyddad natur- och kontinuitetsskog nedanför de fjällnära skogarna 1,2 miljoner hektar.

I rapporten bedömer Skogsstyrelsen att det egentligen skulle behövas cirka 1,56 miljoner hektar natur- och kontinuitetsskog – mer än vad som i dag finns – för att livsmiljöer för ett stort antal arter ska kunna säkras. Samtidigt fortsätter avverkningen av just de skogarna i hög takt.

En sorts skog som ökar är gammal skog, det vill säga äldre än 140 år. Men ökningen räcker inte för att kompensera förlusten av natur- och kontinuitetsskogar, enligt rapporten. På samma sätt ökar mängden död ved i skogarna, en effekt av naturvård i skogsbruket, men inte tillräckligt för de många vedlevande arterna.


Elin Vikstentext

Vad tycker du? Kommentera!

Extrakts kommentarsfält är modererat. Vi förbehåller oss rätten att radera eller beskära poster som till exempel innehåller reklam, personangrepp, rasistiskt eller sexistisk innehåll, alternativt länkar till sidor där sådant innehåll förekommer.