En ny studie visar att hundar snabbt kan nosa upp klorerade lösningsmedel – ett genombrott som kan göra undersökning och sanering av förorenade områden både snabbare och billigare.

I projektet deltog fyra olika hundar – en holländare, en belgisk vallhund, en springerspaniel och en golden retriever. Alla klarade att spåra de två klorerade lösningsmedlen tri- och perkloretylen, ämnen som bland annat har använts på kemtvättar och inom verkstadsindustrin.

Föroreningar med dessa ämnen är svåra att upptäckta med traditionella metoder, och det nya projektet visar att sökhundar kan bli ett effektivt komplement i framtida saneringsinsatser.

– Hundar älskar att söka. Med sitt fina luktsinne har de förmågan att göra jobbet mycket bättre och snabbare, säger Carolina Ersson, miljöingenjör vid Sveriges geologiska institut, SGI i ett pressmeddelande.

Det är SGI som har finansierat satsningen och inom ramen för projektet har även en certifieringsprocess och en utbildningsplan tagits fram för att möjliggöra utbildning av fler kvalitetssäkrade hundekipage.

I projektet testades inte bara om hundarna kunde upptäcka föroreningar med tri- och perkloretylen. Man testade också om hundarna kunde nosa upp PFAS, närmare bestämt ämnena PFOS, PFHxA och PFPeA. Där blev träffsäkerheten inte tillräckligt bra, men från projektet utesluter man inte att framtida studier kan ge ett annat resultat, om testerna görs med andra upplägg eller koncentrationer.


Charlie Olofssontext

Vad tycker du? Kommentera!

Extrakts kommentarsfält är modererat. Vi förbehåller oss rätten att radera eller beskära poster som till exempel innehåller reklam, personangrepp, rasistiskt eller sexistisk innehåll, alternativt länkar till sidor där sådant innehåll förekommer.