Färgrikedomen bland Brasiliens fjärilar mattas av när eukalyptusplantagen breder ut sig på bekostnad av regnskogen. Kanske speglar resultatet en större trend där även andra delar av naturen riskerar att blekna.

I en studie från Brasilien har forskare jämfört artrikedomen bland fjärilar i de växande eukalyptusplantagen med artrikedomen i landets regnskog. De hittar färre arter i plantagen, men ser också ett mönster kopplat till färg.

– En uppenbar sak är att fjärilssamhällen i eukalyptusplantager domineras av brunfärgade arter, säger Maider Iglesias-Carrasco vid Köpenhamns universitet till The Guardian.

Forskarna menar att den minskade färgrikedomen bland Brasiliens fjärilar kan vara del av ett större fenomen som de kallar ”discoloration”. De menar att exploateringen av naturen kan påverka färgrikedomen i världen på ännu oanade vis, och med konsekvenser vi ännu inte kan överblicka.   

Ricardo Spaniol, forskare vid Federal University of Rio Grande do Sul, varnar för att om inget görs kan delar av naturens färgprakt gå förlorad – vilket kan få följder för hela ekosystem.

– Vi har fortfarande möjlighet att återställa denna färgrika värld, säger han till The Guardian.


Charlie Olofssontext
text

Vad tycker du? Kommentera!

Extrakts kommentarsfält är modererat. Vi förbehåller oss rätten att radera eller beskära poster som till exempel innehåller reklam, personangrepp, rasistiskt eller sexistisk innehåll, alternativt länkar till sidor där sådant innehåll förekommer.